Založ si blog

Škola hrou, či škola katastrofou?

To čo bolo napísané o našom školstve, kvalite vzdelávania, prístupu pedagógov, forme vzdelávania a potrebe vzdelávať mladú generáciu sme čítali už veľa.

Dospeli sme k jednoznačnému úsudku?

Stačí si spočítať počet ministrov školstva od revolučného roku a pochopíme, že sme sa nedostali alebo neposunuli nikam. Pardon, začali sme velebiť inakosť. Ale skúsme to trochu inou cestou.

Spoločnosť. Aká sme spoločnosť? Rozhádaná, netolerantná, hnusná. To všetko prenášame do školstva, vzdelania, názoru formujúceho mladú generáciu. Žiadame učiteľov, aby išli s dobou. Nútime ich alebo ich odrádzame od ich poslania dať žiakom víziu, naučiť ich schopnosti rozlišovať, hodnotiť a hlavne rozhodovať sa. Naopak, chceme aby taxatívne a účelovo či ideovo vplývali na ich rozvoj.

Kritizujeme školstvo predošlej doby, no vraciame sa s pompéznosťou objavenia niečoho, čo tu už bolo (napríklad duálne školstvo pána Grőhlinga). Zatratili sme alebo zatracujeme formu školstva predrevolučnej doby. Komenského názory ignorujeme v súlade s potrebou dnešnej doby. Vyzdvihujeme modely školstva iných štátov, ktoré sú však svojou kultúrou niekde inde. Kultúrou inou, no nie lepšou (ale radi to spochybňujeme).

Kašlať na mladých. Potrebujeme len pár z nich, ktorí budú riadiť tých ostatných. Tí ostatní budú zaplňovať potreby spoločnosti. Utópia? Nie, budúcnosť.

Školstvo, tak ako ostatné odvetvia spoločnosti, už nebude rovnocenné pre všetkých. Vzdelanie bude privilégiom pre tých, čo nemusia mať na to schopnosti, ale budú mať prostriedky. A pre tých, čo majú schopnosti, ale budú musieť vynaložiť značné úsilie, aby dostali vzdelanie. Utópia? Nie, budúcnosť.

Už dnes to tak funguje. V malom, ale predsa. Chceš ísť na dobrú strednú školu, gymnázium? Doučím ťa, ale zaplať. Prijímacie skúšky, doučím ťa, ale zaplať, atď…

Skutočnou budúcnosťou budú súkromné školy s privilegovanou klientelou a tie ostatné (asi štátne), kde bude to ostatné, spojené s anarchiou, neochotou a donútením navštevovať tieto inštitúcie.

Dnešnou hlavou otázkou žiakov je „na čo mi to bude“. Odpoveď je komplikovaná, ale zároveň jednoduchá. Nikto nevie čo mu bude prínosom do života, čo mu otvorí brány vedomostí, čo zúročí v ďalšom živote. Lepšie je vedieť viac alebo aspoň tušiť, ako zistiť to čo potrebujem pre svoj rozvoj či realizáciu.

V súčasnej dobe je to však nemoderné. Veď predsa existuje umelá inteligencia a tá mi dá odpoveď na všetko čo potrebujem. Schopnosť človeka sa odkladá na vedľajšiu koľaj. Už aj niektoré univerzity zrušili záverečné práce z dôvodu ich vypracovanosti umelou inteligenciou.

A tak sa pýtam, je školstvo budúcnosťou a ak, tak akou? Má byť synonymom vedomostí, schopnosti riešenia problémov či socializáciou osobnosti?

Ja si myslím, že áno – a to jednoznačne.

Povolebná doba – demagógia súčasnosti?

11.04.2024

Demokracia zvíťazila, názor občanov rozhodol, koniec, nie je čo riešiť. Veď predsa žijeme v demokratickej spoločnosti. Skutočnosť? Katastrofa… Sme spoločnosť, kde netolerujeme demokraciu, ale vyzdvihujeme tvrdý oportunistický názor – názor progresívny. Ale prečo? Čo znamená progresívnosť v našich zemepisných šírkach? Tvrdosť. Buď súhlasíš alebo [...]

Voľby = katastrofa spoločnosti.

07.04.2024

Porovnajte si vyjadrenia kandidátov a ich prisluhovačov pred voľbami a po nich. Vyjadrenia plné demokracie, slobody rozhodovania ľudí, slobody ich názoru, slobody a tolerancie volieb. Výsledok? Presne takí, akí sme ako národ. Falošní, neprajní, zakomplexovaní. Hneď na druhý deň sú médiá a sociálne siete plné dehonestujúcich, oportunistických [...]

Čím to je, že sme tak primitívni… či sprostí?

28.02.2024

Politikou. To je odpoveď na otázku v nadpise. Sme tak primitívni a sprostí, ako sú naši politici, ktorí nás zastupujú. Bohužiaľ, dali sme im svoj hlas a dôveru a tak musíme znášať ich schopnosť. Schopnosť vyplývajúcu z ich podstaty, alebo ich nutnosť prezentovať cudzie záujmy diametrálne líšiace sa od názoru ľudí ich voliacich. Demokracia. Slovo, ktoré [...]

zostreleny dron Sahid 136

Šahídy hučia všade rovnako. Odblokujú pomoc pre Izrael i Ukrajinu?

15.04.2024 16:54, aktualizované: 16:57

Úspech Izraela pri odrazení iránskeho útoku v noci na nedeľu upriamil pozornosť na zraniteľnosť Ukrajiny voči Rusku. Prečo to Iráncom nevyšlo? A aký vplyv to môže mať na agresiu, ktorej čelí Kyjev?

peter náhlik

Nadácia Zastavme korupciu podala podnet na preskúmanie majetkového priznania poslanca Hlasu Petra Náhlika

15.04.2024 16:35

Dôvodom sú nedostatky v majetkovom priznaní, v ktorom najskôr zamlčal luxusnú vilu v bratislavskej Vrakuni a neskôr ju do priznania doplnil.

čaputová, duda

Čaputová odcestuje na rozlúčku s Poľskom. Získa Rad Bielej orlice za rozvoj dobrých vzťahov

15.04.2024 16:30

Vo Varšave bude rokovať s prezidentom Andrzejom Dudom.

Ministerstvo životného prostredia

Novou šéfkou inšpekcie životného prostredia sa stala Anna Calpašová

15.04.2024 16:20

Doterajšia generálna riaditeľka inšpekcie Katarína Jankovičová sa vracia na rezort životného prostredia.

Kolis

Pravda - alebo klam?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 24332x
Priemerná čítanosť článkov: 1521x

Autor blogu

Kategórie