Založ si blog

Šibnutá Európa…

Keď som v roku 1991 navštívil niektoré krajiny západnej Európy spolu s mojimi kamarátmi, cítili sme sa ako exoti. Niekedy to bolo príjemné a niekedy smutné. Pamätám si, ako nás jeden vinár vo Francúzsku pohostil zadarmo len preto, že sme pochádzali z Československa a pre neho to bola česť, stretnúť nás. Pamätám si však ako nás v Taliansku pokladali za nebezpečných, či v Nemecku za menejcenných.

Niekto nám ponúkal televízor, ktorý snáď používala ešte Mária Terézia, iný nás poučoval o pravidlách stolovania a našiel sa aj taký, ktorý sa vcítil do role Cyrila a Metoda a chcel nás skultúrniť.

Nečudoval som sa (trochu preháňam), možno to bola pre nich nová skúsenosť, možno nová možnosť, alebo len strach čo bude. Nemysleli sme si, že keď sa budeme takmer po mesiaci vracať domov (vtedy ešte Československa) a navštívime tradičnú českú hospodu v Železnej Rude budeme cítiť radosť, že sme doma. Vychutnávali sme si pivo a počúvali sme, ako sa máme rozdeliť. To je však iný príbeh.

S odstupom času som často navštevoval tieto krajiny snov súkromne alebo služobne. No odmeranosť sa nezmenila. Vždy (a nielen ja) som pociťoval akúsi potrebu byť vďačný za to, že tam môžem byť, že môžem byť ich súčasťou a vážiť si ich pre ich ochotu rešpektovať nás. Preháňam? Verte mi, že nie.

Zažil som rôzne situácie, keď nás pokladali za ľudí žijúcich bez elektriny (aspoň v niektorých lokalitách), televízia bola pre nás luxus a o kvalite stravy ani nehovoriac. Zažil som to zoči voči ľuďom, ktorí k nám prišli z donútenia, pretože pracovali pre firmu, ktorá nám dodala know-how. Nechali sa zaočkovať proti všetkým exotickým chorobám, mali problém stravovať sa v hotelových reštauráciách a tešili sa keď odtiaľto odídu.

Skutočnosť? Ostali tu, medzi nami. Oženili sa alebo vydali a nevrátili sa naspäť domov. Asi to tu také strašné nebolo, dokonca to bolo lepšie ako u nich doma (ich vyjadrenie).

Súčasnosť?

Už nie sme exotmi. Už nie sme neznáma krajina. Stali sme sa súčasťou Európy. Avšak za akú cenu?

Stratili sme identitu, originalitu, hrdosť. Zapredali sme všetko od prírodných zdrojov po mentalitu ľudí. Dobrovoľne sme zničili všetko, čo nás odlišovalo a tvorilo jedinečnými od ostatných, od spoločnej Európy. Od Európy, ktorej sme súčasťou, ale len ako vazali. Stali sme sa robotmi vykonávajúcimi a fungujúcimi na základe pokynov pochádzajúcimi mimo nás. Ľudia, ktorých sme si zvolili, aby nás chránili a bránili, usmerňovali a viedli, sú neschopní, falošní a zapredaní. Stali sme sa krajinou, kde neexistuje spoločný názor, názor ktorý našu krajinu pozdvihne a dá jasne najavo, že sme národ hrdý s bohatou kultúrou a schopnosťami.

Česť výnimkám, ktorí ešte stále existujú a snažia sa o nemožné…

Čo?

22.04.2024

Čo povedať na dnešnú vládu. Čo povedať na dnešnú opozíciu? Nič rozumné. Nič, čo by opisovalo, alebo hodnotilo dnešnú aktuálnu situáciu. Nič, len hádky, kto čo a ako, kto kedy a prečo, kto s kým a za čo. Nuž musíme si zvyknúť, že naši volení nie sú vždy aj kompetentní. Musíme si zvyknúť, že naši kompetentní zastávajúc vrcholové funkcie, nie [...]

Povolebná doba – demagógia súčasnosti?

11.04.2024

Demokracia zvíťazila, názor občanov rozhodol, koniec, nie je čo riešiť. Veď predsa žijeme v demokratickej spoločnosti. Skutočnosť? Katastrofa… Sme spoločnosť, kde netolerujeme demokraciu, ale vyzdvihujeme tvrdý oportunistický názor – názor progresívny. Ale prečo? Čo znamená progresívnosť v našich zemepisných šírkach? Tvrdosť. Buď súhlasíš alebo [...]

Voľby = katastrofa spoločnosti.

07.04.2024

Porovnajte si vyjadrenia kandidátov a ich prisluhovačov pred voľbami a po nich. Vyjadrenia plné demokracie, slobody rozhodovania ľudí, slobody ich názoru, slobody a tolerancie volieb. Výsledok? Presne takí, akí sme ako národ. Falošní, neprajní, zakomplexovaní. Hneď na druhý deň sú médiá a sociálne siete plné dehonestujúcich, oportunistických [...]

Matúš Šutaj Eštok

Pripravuje sa Lex atentát: Zmeny začnú od adresy premiéra či prezidenta. Končí bývanie doma, nebudeme debatovať, odkazuje Šutaj Eštok

22.05.2024 17:30

Traja najvyšší ústavní činitelia majú byť počas mandátu ubytovaní na mieste, kde štátne bezpečnostne zložky môžu zabezpečiť ich adekvátnu ochranu.

Vladimir Solovjov

Zabil iránskeho prezidenta agent Mossadu? Súvisí jeho smrť s atentátom na Fica? Ruskí propagandisti perlia

22.05.2024 17:23

Smrteľná nehoda iránskeho prezidenta a atentát na slovenského premiéra v priebehu jedného týždňa... Je to náhoda? Nekritickí konzumenti obsahu ruských štátnych médií majú dôvod pochybovať. Konšpiračnými teóriami ich kŕmia kremeľskí propagandisti.

Craig Mackinlay

Pre infekciu prišiel o končatiny. Britský poslanec Mackinlay sa vrátil do parlamentu

22.05.2024 17:20

Konzervatívec Craig Mackinlay uviedol, že chce byť známy ako prvý „bionický“ poslanec.

Branislav Zurian, Matúš Šutaj Eštok,

Šutaj Eštok chce bezpečné bývanie pre ústavných činiteľov: Aby sa im pred obydlím nestavali šibenice

22.05.2024 16:39

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok chce riešiť otázku bývania troch najvyšších ústavných činiteľov.

Kolis

Pravda - alebo klam?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 26100x
Priemerná čítanosť článkov: 1535x

Autor blogu

Kategórie