Založ si blog

Čo bude ďalej?

Počúvam Depeche Mode a zamýšľam sa nad tým čo je dnes a čo bolo predtým… predtým ako som začal vnímať skupinu Depeche Mode. Koncert v Bratislave na ktorom som bol ma odrhol od dnešnej reality a vniesol ma do doby, keď som vnímal len ich hudbu a neriešil som to, čo je okolo mňa, čo na mňa vplýva, čo so má dotýka. Bol to návrat späť, do bezstarostných časov, časov kedy som neriešil politiku, vierovyznanie či začlenenie sa do skupiny ktorá je momentálne „in“. Bol som v to čase „depešák“.

Počúval som aj inú hudbu diametrálne odlišnú od línie môjho presvedčenia, akceptoval som a dokonca som uznával iné kapely a štýly. Bolo to prirodzené, nenásilné, vyplývajúce z okolností s ktorými sa človek stretával. Neriešil som inakosť, neriešil som potrebu začleniť sa do skupiny ľudí, ktorí boli odlišní a nebolo mi prízvukované či dokonca vnucované, aby som skúsil niečo iné, ako som chcel.

Áno zažil som konfrontáciu, konfrontáciu slovnú či fyzickú. Bolo to na ulici, v MHD, na diskotéke či na izbe v intráku. Nikdy to však nebolo spojené s nevraživosťou, nenávisťou alebo dehonestáciou. Bolo to, kto z koho. Kto mal viac argumentov, viac znalostí, viac dôkazov ten vyhral. Bolo to o schopnosti, nápaditosti, kreativite. Bolo to o obliekaní, správaní sa a súdržnosti s podobnými. Áno, niekedy to bolo aj bolestivé no po čase som na to spomínal s hrdosťou či už som vyhral, alebo prehral.

Čo je však dnes? Chaos.

Už nie je len to alebo hento. Dnes je toho strašne veľa. Ráno vstanem a pocítim, že chcem niečo…niečo čo sám neviem čo, ale musí to byť rešpektované druhými. Sám neviem, čo chcem, či to budem naďalej chcieť, ale musí to byť rešpektované. Sám neviem, čo to vlastne v podstate je, ale musí to byť rešpektované. Sám neviem, či som ešte tým čím som, ale musí to byť rešpektované.

V podstate musíme dnes rešpektovať všetko. Ten čo nerešpektuje, alebo má dokonca protichodný názor je zatratený. Neriešime podstatu, účelovosť a už vôbec nie racionalitu. Čím väčší blud, tým lepšie. Filozofia, pragmatickosť a racionalita sú pasé … bohužiaľ.

A prečo?

Je to cieľ. Cieľom je vytvárať takúto spoločnosť. Spoločnosť mnohorakosti, viacpólovosti, neznalosti, nechápavosti, rozdrobenosti. Povedané inak, nechceme spoločnosť tolerancie, rozumu a vzdelania.

Nazvem to správne ak použijem slovo dekadencia? Som presvedčený, že áno. Smerujeme k tomu a úspešne. Úpadok sa stal synonymom nášho života. Už ho nekritizujeme, nebojujeme proti nemu, tolerujeme ho. Dokonca sa stal akýmsi etanolom našich hodnôt. Stretávame sa s ním všade. V zdravotníctve ako pacient, ktorý sa bojí kritizovať prístup zo strany zdravotného personálu, v školstve ako rodič, aby neuškodil svojmu dieťaťu zo strany vyučujúcich alebo ako občan dožadujúci sa svojich práv.

V roku 1989 sme mali v hlavách víziu o lepšej budúcnosti. Dnes máme len potrebu prežiť. Neriešime ľudskosť či slušnosť. Zabúdame na odkaz našich predkov, na kultúru, ktorú vytvorili. Naopak, snažíme sa ju zmeniť, prispôsobiť dnešným trendom, ktoré sú však plytké a prchavé. Neuvedomujeme si, že naša minulosť tvorí budúcnosť a bez nej sme ničím. Zdá sa však, že nám to (alebo aspoň niektorým z nás) vyhovuje.

Počúvam Depeche Mode, Metallica, AC/DC a iné kapely s ktorými sa snažím nemyslieť na to čo je dnes. Stále však verím, že sa to zmení a aj náš národ pochopí, kde patrí a čo môže znamenať.

Čo?

22.04.2024

Čo povedať na dnešnú vládu. Čo povedať na dnešnú opozíciu? Nič rozumné. Nič, čo by opisovalo, alebo hodnotilo dnešnú aktuálnu situáciu. Nič, len hádky, kto čo a ako, kto kedy a prečo, kto s kým a za čo. Nuž musíme si zvyknúť, že naši volení nie sú vždy aj kompetentní. Musíme si zvyknúť, že naši kompetentní zastávajúc vrcholové funkcie, nie [...]

Povolebná doba – demagógia súčasnosti?

11.04.2024

Demokracia zvíťazila, názor občanov rozhodol, koniec, nie je čo riešiť. Veď predsa žijeme v demokratickej spoločnosti. Skutočnosť? Katastrofa… Sme spoločnosť, kde netolerujeme demokraciu, ale vyzdvihujeme tvrdý oportunistický názor – názor progresívny. Ale prečo? Čo znamená progresívnosť v našich zemepisných šírkach? Tvrdosť. Buď súhlasíš alebo [...]

Voľby = katastrofa spoločnosti.

07.04.2024

Porovnajte si vyjadrenia kandidátov a ich prisluhovačov pred voľbami a po nich. Vyjadrenia plné demokracie, slobody rozhodovania ľudí, slobody ich názoru, slobody a tolerancie volieb. Výsledok? Presne takí, akí sme ako národ. Falošní, neprajní, zakomplexovaní. Hneď na druhý deň sú médiá a sociálne siete plné dehonestujúcich, oportunistických [...]

ATACMS, rakety

Západné zbrane zmenili hru: Ukrajinci zatlačili Rusov. Uvoľnite nám ruky, vďaka ATACMS vyhráme, odkazujú z frontu

23.06.2024 00:00

Vojenskí velitelia volajú po zrušení obmedzení pre strely dlhého doletu.

potopenie, utopenie, plávanie, smrť, more, voda, ruka

V rybníku pri Hrušove sa topila dvojica, ženu vytiahli, muža sa nepodarilo zachrániť. Zrejme účinkoval alkohol

22.06.2024 20:44

Na miesto prišli aj hasiči - potápači z Rimavskej Soboty.

USS Theodore Roosevelt

Americká lietadlová loď priplávala do Soulu na trojstranné vojenské cvičenie

22.06.2024 19:45

Japonskom zintenzívnilo vojenský výcvik po tom, čo Rusko podpísalo zmluvu o strategickom partnerstve s KĽDR.

Nigel Farage

Farage: Putinovu inváziu vyprovokovali EÚ a NATO. Hanebný krčmový povaľač, nešetrili ho kritici

22.06.2024 17:20

Šéf pravicovo populistickej strany Reform UK zožal kritiku naprieč politickým spektrom.

Kolis

Pravda - alebo klam?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 26731x
Priemerná čítanosť článkov: 1572x

Autor blogu

Kategórie